Our product range includes a wide range of pink stone temple, rajasthani stone mandir, ready to install stone tample and hand-carved stone mandir.
₹ 2200 / Cubic Feet Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Material | Sandstone |
| Size (Length x Width) | 10x20 |
| Usage/Application | outdoor |
| Width | 10 ft (3 m) |
| Color | Pink |
| Size | 10x10 |
| Built Type | Outdoor |
| Temple Style | Nagara Style |
| Construction Type | Solid Stone |
| Overall Height | More than 25 ft |
| Design Style | With Shikhar |
| Type | Outdoor |
| Brand | rsw |
| Surface Finishing | carving |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Cubic Feet
₹ 121000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Material | Sandstone |
| Size (Length x Width) | 8x15 |
| Width | 15 ft (4.5 m) |
| Built Type | Outdoor |
| Temple Style | Nagara Style |
| Construction Type | Solid Stone |
| Overall Height | 25 ft |
| Design Style | With Shikhar |
| Height | 21 ft (6.4 m) |
| Carving Style | Hand Carved |
| Included Services | Installation |
| Number of Pillars | 6 Pillars |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 121000 / Piece Get Latest Price
| Material | Sandstone |
| Width | 8 ft (2.4 m) |
| Built Type | Outdoor |
| Construction Type | Solid Stone |
| Design Style | With Shikhar |
| Height | 11 ft (3.3 m) |
| Carving Style | Hand Carved |
| Included Services | Installation |
| Number of Pillars | 6 Pillars |
Minimum order quantity: 1 Piece
contractors of the sand Stone/marble stones . We specialize in garden Stone, jali ,planters, vases,urns,fireplaces Stones, Column, garden light garden fountains, wall fountains, wall murals, wall panels, Doors, frames, Stone temples, god statue, statue, Stone tiles of size in Stone, Stone gazeboo, garden huts, and all over of the sand Stone carvings items And kind of buildings and temples etc.work with good quality and pretty Competitive prices stones colours are available in agra red ,bansi pink , gray Mint,yellow, white mint, bedge,chokilet ,teak rainbow, tint tiny mint Stones Should you have any questions please contact me Thanks Your truly.
₹ 121000 / Piece Get Latest Price
| Material | Sandstone |
| Temple Placement | Floor Mounted |
| Carving Type | Hand Carved |
| Height | 21FEET |
| Width | 10X10 |
| Usage | Temple |
| Temple Style | Nagara Style |
| Finish | Polished |
| Color | Pink |
| With Lighting | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
Salman Khan (CEO)
Rajasthan Stone Work
0, Sikrai, Manpur, Khyaliram Market, Sanwas
Dausa - 303326, Rajasthan, India