Pioneers in the industry, we offer patthar ka mandir, bansi paharpur stone tample, sandstone tample in gujrat, bansipahadpur sandstone temple shikher, temple construction service and stone tample raipur chhattisgarh from India.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Material | Sandstone |
| Size (Length x Width) | 15 ft x 10 ft |
| Usage/Application | OUTDOR |
| Width | 5 ft (1.5 m) |
| Type | Outdoor |
| Color | Pink |
| Size | 8X16 |
| Built Type | Outdoor |
| Temple Style | Enclosed Temple |
| Construction Type | Solid Stone |
| Overall Height | 21 ft |
| Design Style | With Shikhar |
| Brand | RAJASTHAN123 |
| Mounted Type | INTERLOCK |
| Surface Finishing | PLAIN |
Minimum order quantity: 1 Piece
Experience the beauty of ancient craftsmanship with our Patthar Ka Mandir. Handcrafted by skilled artisans, this exquisite temple is made of high-quality stone and features intricate carvings that will add a touch of elegance to any home or office space.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Material | Sandstone |
| Width | 8 ft (2.4 m) |
| Type | Outdoor |
| Color | Pink |
| Built Type | Outdoor |
| Construction Type | Solid Stone |
| Design Style | With Shikhar |
| Feature | LOOKS OLD STILE TAMPLE |
| Brand | RSW112 |
| Mounted Type | INTERLOCKING |
| Surface Finishing | PLAIN |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Size (Length x Width) | 10 ft x 10 ft |
| Type | Outdoor |
| Construction Type | Solid Stone |
| Color | PINK |
| Temple Style | Nagara Style |
| Overall Height | 12 ft |
| Material | Sandstone |
| Thickness | 5" |
| Product Code | RAJASTHAN STONE WORK |
| Surface Finish | POLISH |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Antique |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2800 / Cubic Feet Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Material | Sandstone |
| Size (Length x Width) | 8 ft x 8 ft |
| Usage/Application | OUTDOR |
| Design | Antique |
| Height | 21FEET |
| Construction Type | Solid Stone |
| Size | 21 FEET |
| Temple Style | Enclosed Temple |
| Overall Height | More than 25 ft |
| Color | Pink |
| Type | Outdoor |
| Brand | RSWSHIKHER1 |
| Surface Finishing | CARVING |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Cubic Feet
₹ 2200 / Cubic Feet Get Latest Price
| Service Type | New Construction |
| Material | Stone |
| Temple Area | 1000-2000 sq ft |
| Design | Antique |
| Height | 17 |
| Service Duration | 6-12 months |
| Years In Business | 10 years |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Cubic Feet
Looking to build your dream temple? Our Temple Construction Service is here to help make your vision a reality. With our team of experienced builders and designers, we will work closely with you to create a space that is both beautiful and functional. Let us take care of all the details so you can focus on worshiping in your new temple.
₹ 221000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Material | Sandstone |
| Size (Length x Width) | 8 ft x 8 ft |
| Usage/Application | OUTDOR |
| Design | Antique |
| Color | Pink |
| Construction Type | Solid Stone |
| Size | 10X20 |
| Temple Style | Gazebo (Mandap) |
| Overall Height | 21 ft |
| Type | Outdoor |
| Brand | RSW01232 |
| Surface Finishing | PAIN |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Size (Length x Width) | 12 ft x 12 ft |
| Type | Outdoor |
| Construction Type | Solid Stone |
| Color | RED |
| Temple Style | Nagara Style |
| Overall Height | 25 ft |
| Material | Sandstone |
| Thickness | 25MM |
| Product Code | RSW38 |
| Surface Finish | MATEE |
| Country of Origin | Made in India |
| Design | Antique |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Cubic Feet Get Latest Price
| Sandstone Type | Bansi Paharpur Pink |
| Size (Length x Width) | 10 ft x 10 ft |
| Design | Antique |
| Type | Outdoor |
| Height | 51 feet |
| Construction Type | Solid Stone |
| Color | pink |
| Temple Style | Nagara Style |
| Overall Height | More than 25 ft |
| Material | Sandstone |
| Thickness | 18 inches |
| Product Code | RSW91 |
| Surface Finish | POLISH |
| Technique | ANTIQUE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Cubic Feet
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Sandstone Type | Dholpur Red |
| Size (Length x Width) | 8 ft x 8 ft |
| Material | marble |
| Construction Type | Stone Cladding |
| Temple Style | Dravidian Style |
| Shape | Circular |
| Overall Height | More than 25 ft |
| Technique | hand made |
| Type | Indoor |
| Surface Finish | mate finish |
| Surface Treatment | mate finish |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | white |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 251000 / Piece Get Latest Price
| Marble Type | Rajnagar White |
| Height | 21ft |
| Material | Rajnagar White |
| Width | 12 ft |
| Design Style | Modern/Simple |
| Length | 25 |
| Usage | Outdoor |
| Carving Method | Hand Carved |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Customization | Available |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of quality Outdoor STONE Temple to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available in all Sizes.
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Stone Type | Sandstone |
| Height | 1 M |
| Pole Height | 4 ft |
| Pole Type | Round |
| Design Style | Carved |
| Material | Sandstone |
| Usage/Application | Outdoor |
| Usage | Resort, Garden, Landscape, Pathway, Terrace |
| Lamp Type | LED |
| Finish | Natural |
| Surface Finish | PLAIN |
| Number Of Light | 1 |
| Plate Thickness Mm | 30MM |
| Color | PINK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Introducing our Stone Lamp, a modern and sleek addition to any room. Made from premium quality stone, this lamp not only brightens up your space but also adds a touch of elegance. Perfect for your bedside table or living room, this lamp is sure to impress your guests.
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Carving Type | Carved |
| Shape | SQUARE |
| Color | PINK |
| Type Of Frame | STONE |
| Brand | Stone Art |
| Thickness | 50MM |
| Finishing | POLISH |
| Size | 5FEET |
| Usage/Application | Home Decor |
| Mount Type | CLADDING |
| Surface Finishing | POLISH |
| Material | STONE |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Salman Khan (CEO)
Rajasthan Stone Work
0, Sikrai, Manpur, Khyaliram Market, Sanwas
Dausa - 303326, Rajasthan, India