Offering you a complete choice of products which include bansi paharpur pink sandstone jali, dholpur red sandstone, jaisalmer yellow sandstone, gwalior mint sandstone, khatu rainbow sandstone and dholpur beige sandstone.
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Sandstone Type | Dholpur Sandstone |
| Application Area | Flooring |
| Design Style | Traditional |
| Usage | Parapet, Boundary Wall, Temple, Balcony, Window, Facade |
| Finish | Natural |
| Thickness | 40 mm |
| Size | 300×300 mm |
| Pattern Type | CNC Cut |
| Color | Dark Pink |
| Shape | Square |
| Edge Type | Hand Cut |
| Form | Slab |
| Usage Type | Outdoor |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Dholpur Color | Dholpur Red |
| Application Area | Flooring, Wall Cladding, Temple Work |
| Finish | Natural |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Walls |
| Thickness | 20 mm |
| Form | Slab |
| Edge Type | Hand Cut |
| Edges | Hand Cut |
| Color | red |
| Features | Water Resistant |
| Shape | Rectangular |
| Size | 2x1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Slab Thickness | 25 mm |
| Stone Name | Jaisalmer Yellow |
| Size | 1800×600 mm |
| Slab Size | 1800×700 mm |
| Finish | Polished |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Flooring |
| Stone Type | Yellow |
| Sandstone Type | Yellow |
| Tile Size | Cut To Size |
| Application Area | Flooring |
| Edge Type | Sawn Edge |
| Shape | Square |
| Form | Slab |
| Color | Jaisalmer Yellow |
| Grade | Commercial Grade |
| Deals Within | Worldwide |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Application Area | Wall Cladding, Step, Flooring |
| Finish | Natural |
| Size | 36 x 24 Inches |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Cladding |
| Tile Size | 900×600 mm |
| Form | Slab |
| Shape | Square |
| Edges | Hand Cut |
| Features | Water Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Application Area | Wall Cladding, Flooring |
| Finish | Natural |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Cladding |
| Tile Size | Cut To Size |
| Pattern | Book Matched |
| Color | Red Brown |
| Form | Slab |
| Size | 900 x 600 x 20 mm |
| Edges | Hand Cut |
| Features | Water Resistant |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Size | 24 x 12 Inches |
| Surface Finish | Matte |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Cladding |
| Edges | Hand Cut |
| Features | Water Resistant |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Article Type | Fountain |
| Finish | Natural |
| Thickness | 40 mm |
| Usage/Application | Cladding |
| Usage | Garden |
| Carving Type | Hand Carved |
| Form | Block |
| Style | Traditional |
| Surface Finish | Polished |
| Type | Indoor |
| Material | STONE |
| Diameter | 24" |
| Size | 12 Inch |
| Features | Water Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Sandstone Color | Beige |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 1 Piece
Welcome to our Sandstone Article, where style meets functionality! This beautiful piece is perfect for adding a touch of elegance to any space. Made from high-quality sandstone, this article is not only durable but also easy to clean. Bring a touch of nature into your home with our Sandstone Article.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Artifact Type | Decor Panel |
| Stone Type | Sandstone |
| Height | 24 inch |
| Type | Outdoor |
| Color | Brown |
| Finish | Polished |
| Use | Temple |
| Material | Sandstone |
| Thickness | 2 FEET |
| Design | ANTIQUE |
| Product Code | RSWART1 |
| Surface Finish | PLAIN |
| Technique | ANTIQUE |
| Weight | 10KG |
| Packaging Size | IN WOODEN BOX |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Cubic Feet Get Latest Price
| Gate Type | Main Gate |
| Size | 20 |
| Stone Type | Dholpur Sandstone |
| Design | Carved |
| Material | SAND STONE |
| Gate Height | 25 |
| Finish | Natural |
| Application Area | Temple |
| Gate Design | Antique |
| Usage/Application | Temple |
| Open Style | Always Open |
| Work Technique | Carved |
| Color | Red |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | HANSI02 |
Minimum order quantity: 1 Cubic Feet
Get Latest Price
| Color | Dholpur Red |
| Dholpur Color | Dholpur Beige |
| Stone Name | Dholpur Red |
| Slab Thickness | 40 mm |
| Slab Size | 1800×700 mm |
| Finish | Natural |
| Application Area | Flooring |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Walls |
| Thickness | 25 mm |
| Sandstone Type | Red Mandana |
| Form | Slab |
| Edge Type | Half Bullnose |
We are engaged in offering a wide range of quality Sandstone to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available in all Sizes & Shape.
Salman Khan (CEO)
Rajasthan Stone Work
0, Sikrai, Manpur, Khyaliram Market, Sanwas
Dausa - 303326, Rajasthan, India